A kislányom arra kért, hogy hétvégén süssünk mézeskalácsot. Mivel laktózérzékeny, tejmentes hozzávalókkal készítettem. Nem szereti a túlságosan intenzív ízeket, ezért csak enyhén, fahéjjal fűszereztem. Hagyományos cukor helyett mézzel és nyírfacukorral édesítettem, így született ez a puha, omlós keksz. Mindenkinek ízlett a családban, és mire a fotózásra került a sor, annyi maradt belőle, amennyi a tányéron látható...
Hozzávalók:
- 25 dkg rétesliszt
- 7,5 dkg tejmentes növényi vaj
- 7,5 dkg méz
- 1 evőkanál nyírfacukor por
- 1 egész tojás
- 5 gramm (mokkáskanálnyi) sütőpor
- késhegynyi fahéj
Az, amit a mindennapi szóhasználatban cukornak nevezünk, az a szacharóz, amelyet cukornádból (nádcukor) vagy cukorrépából (répacukor) állítanak elő. Jelentős mennyiségű energiát biztosító élelmiszer. Közvetlenül fogyasztjuk kristálycukor, porcukor, kockacukor formájában, de nagy mennyiséget használ belőle az élelmiszeripar is. A szacharózon kívül azonban egyéb cukorféle is létezik: a szőlőcukor (glükóz), a gyümölcscukor (fruktóz), a tejcukor (laktóz), a malátacukor (maltóz).
Szabó Alexandra dietetikus
A xilit vagy nyírfacukor édesítő ereje a cukoréval azonos, viszont előnye, hogy energiatartalma csupán annak kétharmada. Sütésnél, főzésnél a recept szerinti cukormennyiségnek megfelelően adagolható.
Szabó Alexandra dietetikus
Elkészítése:
- Konyhai mérlegen pontosan kimérjük a hozzávalókat. Egy tálban villával összetörjük, lazán összedolgozzuk, majd gyorsan összegyúrjuk.
- Kilisztezett deszkán óvatosan kinyújtjuk - vigyázni kell vele, mert könnyen szakad.
- Lisztbe mártott sütiformákkal különféle figurákat szúrunk ki a tésztából, és növényi vajjal kikent, liszttel megszórt tepsibe tesszük.
- Előmelegített sütőben 130 fokon addig sütjük, amíg szép arany-rózsaszín lesz.
- Kihűlve, de frissen fogyasszuk! Ha nem takarjuk le, hamar kiszárad.
Recept és fotó © Szegedi Éva